System Kramerius
Typy dokumentů

©2003-2010
Developed under GNU GPL by Qbizm, NKČR and KNAV* PERIODIKA (796/5736010)
* MONOGRAFIE (11412/2997698)

 

Co všechno digitální knihovna Kramerius obsahuje?

V digitální knihovně Kramerius 3 NK ČR najdete více než 8 milionů naskenovaných stran plných textů periodik a monografií. Vedle dokumentů v češtině obsahuje Kramerius také řadu dokumentů v německém a ruském jazyce.

Národní digitální knihovna

Dokumenty digitalizované od roku 2012 naleznete v Národní digitální knihovně, kam také postupně převádíme obsah digitální knihovny Kramerius 3. V současné době je již do nové digitální knihovny převedena většina monografií. Převedené dokumenty jsou k dispozici ve vyšší kvalitě a bez nutnosti instalace plug-inu pro DjVu.

Návod pro instalaci pluginu pro DjVu:

Upozorňujeme uživatele digitální knihovny Kramerius na to, že s novými verzemi prohlížečů Google Chrome a Mozilla Firefox mohou nastat problémy se zobrazováním obrázků ve formátu DjVu. Postup pro instalaci potřebných pluginů pro prohlížeče Internet Explorer, Mozillu Firefox i Google Chrome najdete v našem návodu ZDE (poslední aktualizace 15.5.2018). V případě přetrvávajících potíží nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím emailu nebo naší FB stránky. Děkujeme za pochopení.

Kontaktní údaje:

a) e-mail kramerius3@nkp.cz

b) telefon +420 221663244 - hala služeb (informace o výpůjčkách, digitální a tištěné kopie)

     telefon +420 221663529 - správce obsahu (technické problémy, obsah digitální knihovny, přístupnost dokumentů)

c) infoportál Kramerius Info

d) stránka Krameria na Facebooku

Upozornění pro uživatele:

  • Obrazové soubory jsou ve formátu DjVu, pro jejich prohlížení je třeba mít nainstalovaný plug-in DjVu. Návod na instalaci naleznete zde (datum poslední aktualizace 15.5.2018).
  • V souladu se zákonem č. 121/2000 Sb. (autorský zákon) mohou být některé dokumenty zobrazeny pouze v prostorách Národní knihovny ČR. Kopii těchto dokumentů lze získat použitím formuláře pro objednání papírové kopie. Kopii konkrétního článku nebo výňatku z monografie (i elektronickou) lze získat prostřednictvím eDDO (Služby dodávání dokumentů). Informace o tomto systému naleznete zde.
  • Statistické údaje v závorce udávají počet titulů / počet stran, jež jsou v digitální knihovně k dispozici.
  • Podrobnější návod jak používat digitální knihovnu Kramerius naleznete v nápovědě.
  • Tato aplikace zpřístupňuje metadata pomocí protokolu OAI-PMH v2.0 definovaného v rámci Open Archives Initiative. Implementace protokolu je přístupná na adrese http://kramerius.nkp.cz/kramerius/oai.

Na webových stránkách Národní digitální knihovny byly zveřejněny první informace o nových standardech, které budou v budoucnu využívány při řešení stejnojmenného projektu. Bližší informace naleznete zde.


 

Ukázky zdigitalizovaných dokumentů:

Národní listy Humoristické listy Světozor Smrt nesem ze vsi V zajetí australských lidojedův